czwartek, 18 grudnia 2014

Czemu tradycja i kultura? Kociewie cz. 1

Tworząc blog zakładałem, że ma się on opierać na trzech filarach : Ekologia, tradycja i natura. Obecności ekologii w dzisiejszych czasach nie trzeba tłumaczyć. Myślę, że większość zdaję sobie sprawę z jakości oraz chemiczności niektórych rzeczy. Przez naturę chciałem tu zwrócić uwagę przede wszystkim na to jak żyjemy i jak my oddziałujemy na środowisko(głównie dbanie o swoją kondycję, informacje o naszym naturalnym ekosystemie i odkrywanie natury). Dwa w/w filary jakoś łączą się ze sobą, ale co z tradycją i kulturą? Otóż, o ile 2 pierwsze grupy odnoszą się głównie do naszego ciała to tradycja i kultura rozwijają nasze wnętrza. Poszerzają horyzonty. Poznając własną kulturę rozwijamy się jako całość człowieka. Nie jesteśmy tylko workiem organów, w których krąży krew. Szczerze wierzę, że poznając swoje korzenie, miejsca wyjątkowe dla Polski, rozważając trudne, kulturalne problemy dla nas możemy stać się prawdziwymi patriotami. Lepszymi ludźmi. Takim krótkim wstępem chciałbym napisać zdań parę o mojej małej ojczyźnie(słów parę, bo jest to materiał na co najmniej kilka postów.) Jest nią

Kociewie


Zapewne pierwsze pytanie które się nasuwa to :czy żyją tu koty, i co z kotami mamy wspólnego? :P
Odpowiedź tak, żyją tu koty, lecz nie same. Odp. 2 - nie mam pojęcia , raczej nic :P
Kociewie jest regionem kulturalnym leżącym na południe od Trójmiasta, w okolicach Borów Tucholskich i lewego brzegu Wisły. Na terenie kociewskim leżą między innymi Tczew, Starogard Gdański, Pelplin, czy Gniew.
Pewnie mało kto słyszał o Kociewiakach. O Kaszubach znacznie większy procent. Kaszubi i Kociewiacy są to grupy zbliżone do siebie kulturowo(chociażby haft kociewski i kaszubski jest bardzo podobny).


Ciekawe kto zgadnie które wzory są kociewskie, a które kaszubskie? ;)

Jednak o ile kultura kaszubska przetrwała kultywowana praktycznie cały czas. Na Kociewiu ze względu zmiany cywilizacyjno kulturowe w XIX w., owa rodzima kultura została wypierana przez napływową ludność i procesy depolonizacji pruskiej.